Dzień mamy to jedno z tych świąt, które co roku obchodzimy z entuzjazmem. Jest to w końcu okazja do wywołania uśmiechu na twarzy rodzicielki i pokazania, jak bardzo doceniamy jej obecność w naszym życiu, życzliwość i wsparcie. Jaki prezent na dzień mamy będzie więc najlepszy? Oczywiście taki, który okaże się praktyczny, zapewni chwilę relaksu i inspirację. Idealnie w tej roli sprawdzi się książka.  

Książka – dlaczego to dobry pomysł na prezent?

Na rynku mamy prawdziwy wysyp publikacji w różnej tematyce – nie brakuje romansów, książek kucharskich, obyczajowych czy nawet traktujących o uprawie ogrodu. Z tego właśnie względu książka to prezent uniwersalny – jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią pozycję w zależności od tego, czym interesuje się rodzicielka. Dodatkową zaletą jest fakt, że obecnie wiele książek wydawanych jest w atrakcyjnej szacie graficznej, co stanowi dodatkowy walor estetyczny. Książka to niezawodne źródło informacji, zapewniające chwilę odprężenia i odpoczynku od codziennych obowiązków. A to chyba najlepsze, co możemy podarować ukochanej osobie. 

Pomysły na książkowe podarunki

Jeżeli nasza rodzicielka lubi powieści, to zadanie mamy ułatwione. Możemy dyskretnie podpytać, jaki jest jej ulubiony gatunek, bądź zaobserwować, jaką książkę przeczytała ostatnio. Warto postawić na znanych i poczytnych autorów książek obyczajowych, np. Magdalenę Witkiewicz, Katarzynę Grocholę, Magdalenę Kordel czy Katarzynę Nosowską. Ostatnia z pań kojarzy się szerzej raczej z muzyką, ale w ostatnich latach zadebiutowała dwoma świetnie przyjętymi książkami: “A ja żem jej powiedziała…” i “Powrót z Bambuko”. Nie zaszkodzi zwrócić uwagę także na sekcję kryminału, gdzie prym wiodą tacy autorzy jak Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda, Alek Rogoziński czy Katarzyna Puzyńska ze swoją kultową serią “Lipowo”. Koniecznie dowiedzmy się również, czy mama preferuje książki jednotomowe, czy serie – jeżeli nie przepada za długimi sagami, to kupno pierwszego tomu serii, który będzie zaledwie wstępem do całej reszty opowieści, nie będzie zbyt dobrym pomysłem. W takim wypadku zdecydowanie lepiej postawić na tzw. “jednotomówkę”, gdzie rozpoczęcie i zawiązanie akcji następuje w tej samej książce. 

Co natomiast, jeżeli rodzicielka nie przepada za powieściami? Tutaj również mamy szeroki wybór – możemy sprezentować książkę kucharską, poradnik (np. na temat zdrowego żywienia, stylu życia), książkę o uprawie ogrodu, ilustrowany album. Dobierzmy pozycję książkową do zainteresowań mamy. W temacie książek lifestyle, zdrowego żywienia warto zwrócić uwagę na pozycje dietetyczki Anny Reguły, która opowiada o tych kwestiach w przystępny i ciekawy sposób – np. “Zdrowo przez supermarket. Jak robić dobre zakupy?” czy “Ach, ten cukier!”. 

Jak widać, książka to prezent bardzo uniwersalny. Przy odrobinie wysiłku jesteśmy w stanie wybrać pozycję, która ucieszy i zainteresuje mamę, a przy tym będzie dla niej inspiracją. Zdecydowanie warto!